Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
s DPH
  • Zobrazit

Vítejte v galerii současné grafiky a moderního umění

Na český trh výtvarného umění vstupuje nový projekt www.soucasnagrafika.cz. Jeho podstatou je snaha přiblížit lidem současné umění formou grafiky a seznámit je s touto uměleckou technikou pro tisk grafických listů. Postupně jsou oslovováni významní čeští výtvarníci s nabídkou účastnit se tohoto projektu. V rámci otevření naší nové webové stránky vám přinášíme první litografie mladých výtvarníků, kteří patří mezi českými autory k nejúspěšnějším.

Proč litografie?

Jedná se o originální výtvarné dílo, navíc cenově velmi přístupné. Grafiky jsou tisknuty v maximálním nákladu 100 ks, přičemž všechny jsou signovány příslušným výtvarníkem. Vzhledem k tomu, že autory grafik jsou přední čeští výtvarníci, jedná se o zajímavou formu investice s minimálním vkladem. Grafiky jsou tvořeny exklusivně pro náš projekt a nelze je zakoupit nikde jinde.

Připravujeme pro vás dárkové poukazy, zákaznické karty a limitované série. Osvěžte svůj interiér, dům, byt nebo kancelář originálním výtvarným dílem. Udělejte radost svým blízkým a přátelům.

Vaše soucasnagrafika.cz

Ivana a Michal Bařinovi

Princip litografie

Lámaní litografických kamenůPříprava litografieVýroba litografieDokončení litografie
Litografie, česky kamenotisk (z řeckého slova lithos = kámen), je tisk z plochy. Tisknoucí matrice není nad okolním povrchem ani vyvýšena jako u knihtisku (dřevoryt, dřevořez, linoryt), ani není níže jako u hlubotisku (suchá jehla, lept, rytina apod.). Princip litografie je, jako všechny geniální vynálezy, velmi jednoduchý. Je založen na vzájemném odpuzování mastnoty a vody. Na obroušený povrch litografického kamene se kreslí nebo maluje mastnou litografickou tužkou, křídou, tuší i jinými materiály. Tím se povrch kamene v místech kresby zamastí. Poté se kámen pokryje roztokem arabské gumy. Před samotným tiskem se kresba z kamene vymyje terpentýnem a zůstane pouze mastná stopa kresby. Ta se při tisku naválí tiskařskou barvou požadovaného odstínu, která je do zaschnutí také mastná. Kámen se musí při tisku neustále udržovat vlhký, voda na nepokreslených místech barvu odpuzuje, zatím co mastná kresba ji přijímá. Tiskařské barvy se používají transparentní, každým soutiskem vznikají další odstíny. Samozřejmě je možné přidáním krycí běloby získat barvy pastelově krycí. Při tisku barevné litografie se barvy tisknou postupně. Znamená to, že se celý náklad vytiskne jednou barvou, kámen se pak zbrousí, výtvarník nakreslí další barvu a ta se opět vytiskne na celý náklad. To se opakuje až do požadovaného výsledku a spokojenosti umělce.

KATEGORIE
Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!
Platební metody
Akční nabídka

FastCentrik® - Pronájem e-shopu

JavaScript musí být povolen